Výsadba broskvoní je stejná jako výsadba běžných ovocných stromů. Měli bychom ji provádět spíše na jaře, ovšem není výjimkou jí provést i v podzimních měsících. Pokud však vysazujeme do vyšších nadmořských oblastí, raději volíme výsadbu jarní. Dnes se klade velký důraz na to, že se stromy broskvoní vyorávají v co nejpozdnějším termínu tak, aby byly dostatečně vyzrálé a zimu v pohodě zvládli.
Není pravda, že broskvoně nejsou vhodné pro pěstování ve vyšších polohách a že nebudou prosperovat. Kvetou mnohem později než například meruňky a proto je neohrožují jarní mrazíky. Navíc jejich květy nejsou na mráz tolik choulostivé.
Půda vhodná pro výsadbu má být převážně sušší, propustná, písčitohlinitá s neutrální reakcí ideálně s pH 6-7. Broskvoně lze pěstovat i ve vyšších polohách o kolem 450 m.n.m.
Řez stromů
Provádíme vždy při výsadbě, aby nám strom bez problému zakořenil. Musíme si uvědomit, že strom přerušil kořenění a nyní je nutné, aby zakořenil znovu a vyživil tak i celou nadzemní část. Proto je nutné obrost zakrátit. Většinou se stromy broskvoní pěstují na kotlovitou korunu. Tím je myšleno, že se zde odstraní středový terminální výhon. Jejich koruna je pak rozprostřená, pravidelná a vzdušná. Veškeré větve se u stromu zároveň zakrátí na stejnou výšku tak, aby pupen vždy směřovat ven.
Pokud je již stromek víceletý, řez provádíme v době květu. Zde zakrátíme všechny narostlé výhony o jednu třetinu, až o jednu polovinu jeho délky. Slabé větvičky můžeme odstranit úplně. Tímto zároveň u broskvoní zredukujeme i jeho plodnost, neboť plodí hlavně na jednoletých výhonech. Docílíme tím hlavně tvorbu velkých plodů a jejích pravidelnou sklizeň. Po odkvětu je dobré přihnojit hnojivy k tomu určenými jako je Krystalické hnojivo pro broskvoně.
Nejčastější choroby broskvoní
Na co si musíme při pěstování broskvoní dát pozor?
Většina odrůd není odolná vůči houbovým chorobám – kadeřavosti broskví. Zde musíme provádět chemické ošetření tak, abychom této chorobě předešli. Postřik se provádí v závislosti vždy na aktuálním počasí. Pokud např. v únoru vystoupá teplota nad 8 stupňů, je potřeba provést první postřik. Další postřiky pak opakujeme po 14 dnech (za předpokladu, že je opět teplota nad 8 stupňů). Postřiky provádíme až do doby květu (obvykle to vyjde na 4. ošetření přípravkem). Jakmile se objevují první květy, postřik se již neprovádí. Přípravky, které lze použít: Kadeřavost Stop, Optikombi, Sulka, Champion 50 W.