V posledních letech narostla obliba pěstování kanadských borůvek. Jak docílit nejlepších výsledků? Možná se Vám bude hodit několik důležitých rad pro výsadbu a jejich pěstování.
Kanadské borůvky se prodávají pěstované převážně v kontejnerech, proto je možné je vysazovat po celé vegetační období. Na trhu je velké množství odrůd, které se liší velikostí plodů a jejich dobou dozrávání. Odrůdy lze kombinovat tak, že nám budou postupně plodit po celé léto až do podzimu. Podle toho, kolik keřů budete vysazovat, si můžete vybírat. Odrůdy zrající ve stejnou dobu (máte větší výnos najednou), nebo odrůdy zrající v delším časovém období. Sklizeň se dá rozložit až do čtyř měsíců. Pro zvýšení úrody se doporučuje vysadit minimálně dva kusy a to různých odrůd. Vzájemně se opylují a docílíte tím většího množství kvalitních plodů.
Pěstování borůvek
- Pro úspěšné pěstování borůvek je velice důležitý kyselý pěstební substrát.
- Provedení správného řezu.
- Hnojení speciálními hnojivy určenými pro kyselomilné rostliny.
- Pro zvýšení úrody vysazujeme raději dvě různé odrůdy.
- Důležitá je zálivka, zejména v letních měsících.
Pokud budou dodrženy tyto správné zásady, bude nám borůvka dobře prosperovat.
Výsadba
Pro výsadbu volíme především slunné místo. Borůvky porostou i v polostínu, tam ale bude úroda pozdější, menší a chuťově nevyzrálejší.
Pro výsadbu vykopeme jámu o minimální velikosti 80x80cm s hloubkou 30-40 cm. Borůvky koření spíše mělce, proto jámu nekopeme příliš hlubokou. Pokud budeme vysazovat více keřů borůvek, je dobré je vysadit vedle sebe do řady ve vzdálenosti 80 cm. Můžeme tak vykopat jeden velký výkop, který vysypeme vhodným substrátem. Substrát volíme zásadně kyselý s pH v rozmezí 3,8 – 4,5. Nejjednodušší je použít již namíchaný substrát pro brusinky a borůvky, který má pro výsadbu nejlepší možné složení. Např. Substrát pro borůvky a brusinky, Substrát s vermikompostem pro borůvky, nebo lze také vysadit i do Zahradní rašeliny. Samotná rašelina je ale na živiny chudá, proto je vhodné ji promíchat s uvedenými substráty. Minimálně jedno balení substrátu použijte vždy pro jednu rostlinu. Pokud ji vysadíte do menšího množství, rostlina brzy vyčerpá živiny a její růst se časem zastaví a tím i přestane plodit. Do substrátu můžeme také přimíchat piliny, nebo dokonce i písek. V těžké nepropustné půdě se doporučuje na dno jámy nasypat drenáž, např. hrubý štěrk, keramzit apod. (pokud budeme dělat drenáž, vykopeme o to hlubší jámu).
Po vyjmutí rostliny z kontejneru mírně rozrušíme kořenový bal tak, že roztrháme jemné kořeny. Tím podpoříme rychlejší kořenění. Rostlinu pak přisypeme předem připraveným substrátem o něco výše, než je okolní terén. (substrát časem sedne a nemusíme hned dosypávat.) Nahoru pak můžeme proti výparu vody nasypat Mulčovací kůru, nebo i štěpku. Tím rovnou zabráníme i prorůstání plevelů. Jelikož jsou substráty rašelinové, je nutné dbát na pravidelnou zálivku a to především v letních měsících, kdy plody dozrávají.
Provedení správného řezu
Řez provádíme brzy zjara vždy před rašením pupenů. Mladé rostliny borůvek nevyžadují nijak zvláštní řez. Nejlépe totiž plodí na dvou až tříletých výhonech, proto do těchto výhonů nezasahujeme. Řez provádíme pouze u starších rostlin, které rostou minimálně 4 roky.
- Odstraníme pravidelně starší dřevnaté větve, ty sestřihneme až u země.
- Odstraníme větve, které zahušťují střed keře, nebo křížící se větve. Je důležité, aby se slunce dostalo i dovnitř.
- Odstraníme také slabé výhony s krátkými přírůstky, suché nebo poškozené větve a větve, které rostou těsně nad zemí, nebo dotýkající se země.
- Borůvky dobře snášejí i totální sestřižení.
Čím víc budeme rostlinu stříhat, tím nám aktivněji poroste.
Hnojení
Určitě byste měli vědět, jak nejlépe borůvky hnojit. Borůvky mají specifické požadavky na hnojení. Naučte se správně používat hnojiva a uvidíte, jak to vašim borůvkám prospěje. Hnojiva mohou být jako tekuté koncentráty naředěné s vodou, které se podávají formou zálivky, někdy i postřikem na list. Další variantou jsou hnojiva granulovaná. Vhodné je např. Organo-minerální hnojivo pro borůvky a brusinky nebo Biominerální hnojivo s rohovinou. Rohovina obsažená v tomto hnojivu je cenným zdrojem pomalu se uvolňujícího dusíku, který je pro rostliny důležitý v období vegetačního růstu.
Existují také substráty, které již obsahují pomalu se uvolňující hnojiva, proto není nutné hnojení při výsadbě.
- Hnojení provádíme z jara při nalévání pupenů speciálními minerálními hnojivy.
- Borůvky nikdy nehnojíme přípravky s obsahem vápníku.
- Dávka musí odpovídat velikosti rostliny (pozor na přehnojení).
- Další přihnojení provedeme v první polovině května a pak v pravidelných intervalech cca 14. dnech (bude ale také záležet na druhu hnojiva).
- Poslední hnojení provádíme na konci července, aby stihly letorosty do zimy dostatečně vyzrát.
- Koncem srpna nahradíme dusík podzimními hnojivy, obsahující pouze draslík. Ten zajistí bezpečné přezimování.
Zálivka
Je velice důležité také dbát na pravidelnou zálivku. Zálivku zvýšíme především v parném letním období, kdy plody dozrávají. Není nutné ale denně zalévat, mulč udrží optimální vlhkost i na delší dobu. Při nedostatečné zálivce mohou být ale plody menší. Těsně před zimou také dostatečně zalejeme keříky, aby nedošlo k jejich uschnutí během zimy.
Škůdci a choroby
V půdě s nevhodným pH se mohou na rostlině projevovat chlorózy. Je tedy dobré dostatečně hnojit, aby rostliny dobře prosperovaly.
V době sklizně je vhodné nad rostliny natáhnout síť proti ptactvu a dostatečně ji připevnit k zemi.