Jak vybrat ovocný strom

Zvolení správné doby pro výsadbu je nejčastější kladená otázka. Podzim nebo jaro? Které z těchto období je vhodnější pro sázení stromů? Vždy bude záležet na ovocném stromu, který budete vysazovat, na jeho kořenovém systému a jeho mrazuvzdornosti.

Kořenový systém

Pokud se vysazují stromy s obnaženými kořeny – prostokořenné, výsadbu lze provést po opadů listí tj. v době od října do dubna, pokud není zem zamrzlá. Podzimní výsadba je pro stromy vždy lepší, neboť půda je ještě vyhřátá a rostlinky mají dostatek času v půdě do zimy zakořenit. Stromy pak na jaře raší společně s ostatními kultivary. Při jarní výsadbě se doporučuje vykopat jámu i několik dnů ještě před výsadbou tak, aby sluníčko jámu dostatečně vyhřálo. Věnovat pak musíme také dostatečné zálivce.

Stromy lze také vysazovat jako balové nebo kontejnerové – tyto pak můžeme vysazovat během celého roku. Bývají vždy dražší, ale jejich hlavní výhodou je, že jsou již zakořenělé, zapěstované a tak Vám ušetří čas, neboť budou brzy plodit.

Mrazuvzdornost 

Některé teplomilné druhy jako jsou např. meruňky, broskvoně preferují vysazování až na jaře. V posledních letech, kdy jsou zimy mírné, se mohou vysazovat také i na podzim. Záleží zde hlavně, v jaké nadmořské výšce se bude výsadba provádět. Doporučuje se raději tyto kultivary na zimu nestříhat a při tužších mrazech zakrýt alespoň netkanou textilií.

Stromy porostou na zahradě dlouhá léta, proto musíme upravit veškeré podmínky pro jejich růst. Pro výběr stromu jsou zvláště důležité půdní a světelné podmínky, ale také velikost prostoru, ta je totiž v praxi dost podceňovaná. Po letech tak zjistíme, že velikost stromu neodpovídá jeho představám. Na vině ovšem není strom, ale neznalost toho, kdo si strom pořizoval. Jaký ale zvolit tvar a co to ve skutečnosti znamená, ví málokdo. Většinou se lidé domnívají, že označení tvaru souvisí s tím, jak velký strom vám vyroste. Tvar stromu pouze říká, jak vysoko je založena jeho koruna. Jak nám strom v budoucnu poroste, určuje především její zvolená podnož, způsob pěstování, prořezávání, umístění, úrodnosti půdy, hnojení a další okolnosti.

Zvolení správných tvarů ovocných stromu


Špičák

Dřevina vzniklá po očkování po prvním roce. Má převážně pouze jeden dlouhý jednoletý výhon bez založené korunky, nebo s předčasným obrostem. Ten si na jaře můžete jednoduše střihnout a zapěstovat si ho do požadovaného tvaru.

Zákrsek

Zákrsek je označení pro odborný termín, kdy výška kmene dosahuje od povrchu země k rozvětvení 40–60 cm. Výhoda zákrsků je, že mají rychlý nástup do plodnosti, snadno se ošetřují a snadná je i sklizeň ovoce. Mají menší kořenový systém a mohou trpět nedostatkem vláhy, proto se doporučuje vydatnější zálivka. Vzdálenost mezi jednotlivými dřevinami při výsadbě je minimálně 3-4 m.

Čtvrtkmen

Čtvrtkmen je označení, kdy výška kmene dosahuje od povrchu země k rozvětvení 70–110 cm. Čtvrtkmeny jsou již vyšší stromky a potřebují kolem sebe dostatek místa, při výsadbě se vysazují minimálně ve vzdálenosti od ostatních stromů minimálně 4-5 m. Výhoda čtvrtkmenů je lepší údržba kolem stromů, větší ale zase pozdější sklizeň.

Polokmen

Polokmen je označení, kdy výška kmene dosahuje od povrchu země k rozvětvení 120–160 cm. Nejsou náročné, budou prosperovat i v sušších oblastech a na chudších půdách. Jako polokmeny se pěstují jabloně a hrušně, které mají vydržet po několik generací. Vzdálenost mezi jednotlivými dřevinami je minimálně 6-7 m.

Tvar stromu

Podnože

Podnož je část ovocného stromu, na kterou je naroubovaná nebo naočkovaná vyšlechtěná odrůda. Každá odrůda má své specifické vlastnosti plodů, kterými se liší od ostatních odrůd (velikost, chuť, tvar, vybarvení, skladovatelnost). A je to právě podnož, která určuje konečný vzrůst ovocného stromku na vaší zahrádce.

Velikosti podnoží

 

Podnože pro jabloně

Podnože pro jabloně

M9 – velmi slabě rostoucí podnož, vhodná především do malých zahrádek pro tvar zákrsku pro pěstování např. štíhlého vřetene, na drátěnku či stěny. Má mělký kořenový systém s dostatkem kořenových vlásečnic, vyžaduje důkladnější zálivku. U stromu na této podnoži se doporučuje opora.

M26 – středně bujně rostoucí podnož, o trochu silnější než podnož M9, vhodná také do malých zahrádek s možností využití pro pěstování i do stěny. U stromů na této podnoži se doporučuje opora. Při dlouhodobém suchu vyžaduje zálivku, půdy propustné, lehké a výživné. Podnož je dobře odolná mrazu, snáší i horší půdní podmínky.

M7 - středně bujně rostoucí podnož určená pro pěstování do větších zahrad. Podnož je dobře odolná mrazu, nenáročná, snáší i horší půdní podmínky. Nevyžaduje podporu.

MM106 - středně bujně rostoucí podnož, vhodná pro pěstování do větších zahrad. Má bohatý a silný kořenový systém, dobře odolná mrazu, nenáročná, vhodná i horších a kamenitých půd.

M25 - středně bujně rostoucí podnož, vhodná pro pěstování do větších zahrad. Má bohatý a hluboký kořenový systém s růstem velice podobným jako u podnože MM106.

A2 - bujně rostoucí podnož určená pro pěstování do větších zahrad i do vyšších poloh. Kořenový systém hluboce koření, proto velice dobře odolává mrazu. Nenáročná na půdní podmínky. Nevýhodou těchto podnoží je bujný růst, pozdější nástup plodnosti.

 

 

Podnože pro hrušně

Podnože pro hrušně

Kdoule Adamsova - pomalu rostoucí podnož vhodná do malých zahrádek. Využívá se pro pěstování zakrslých nebo sloupovitých kultivarů.

Kdouloň - slaběji rostoucí podnož vhodná pro menší zahrádky případě i do stěn. Má mělký, ale rozložitý kořenový systém. Hrušně na této podnoži dobře a bohatě plodí a brzy vstupují do plodnosti. Plody bývají větší než na stromech s podnoží semenáče.

Kawkazská - bujně rostoucí, ukrajinský typ semenáčové podnože, vhodný do větších zahrad. Podnož vysoce odolná mrazu vhodná pro pěstování do běžných hlinitých, písčitých i suchých půd.

Semenáč - bujně rostoucí podnož vhodná pro tvar polokmen a vysokokmen. Vytváří kůlový kořen a hlubokou kořenovou soustavu. Vysoce mrazuvzdorná, vhodná pro pěstování do všech běžných půd.

 

 

Podnože pro peckoviny

Podnože pro peckoviny (meruňky, broskvoně, slivoně a renklódy)

Pumiselect - slabě rostoucí podnož vhodná pro pěstování zakrslých kultivarů. Vhodná pro pěstování do malých zahrádek.

St. Julien - slabě rostoucí podnož, vhodná pro pěstování do středně velkých zahrad. Má mělčí kořenový systém, je citlivější na sucho, tvoří velice málo výmladků. Plodnost je brzká a vysoká, běžně plodí již druhým rokem po výsadbě.

Zelená ryngle - středně bujně rostoucí podnož, má silnější kořenový systém. Plodnost je brzká, je vhodná do těžších půd.

Myrobalán - bujně rostoucí podnož. Má silný kořenový systém, nenáročný na půdu, roste i na méně vhodných a těžkých půdách. Nevýhodou je, že vytváří velké množství výmladků, velký vzrůst i pozdní nástup do plodnosti.

B-VA-1 - broskvoňový selektovaný semenáč, má bujnější růst. Stromky mívají silnější kořenový systém a dobře odolávají mrazu. Nenáročný na půdu, snese lehčí i těžší půdy.

Montclar - středně bujně rostoucí podnož. Stromky mají kvalitní kořenový systém, dobře odolávají mrazu a dobře snáší sucho.

Semenáč - bujně rostoucí podnož, vhodná do větších zahrad. Stromky se silným kořenovým systémem, proto jsou dobře odolné mrazu, vhodné i méně kvalitních půd.

Rakoniewická - druh broskvového semenáče, bujněji rostoucí. Stromky mají dobrý kořenový systém, nenáročný na půdu.

 

 

Podnože pro třešně a višně

Podnože pro třešně a višně

Gisela 5 – slabě rostoucí podnož, vhodná pro pěstování štíhlého vřetene nebo pro stromy do malých zahrádek. Stromky mělce koření, vyžaduje živné půdy. Dobře odolává mrazu, brzká plodnost s výbornou kvalitou plodů.

Colt - středně bujně rostoucí podnož. Vhodná především do velkých zahrad. Stromky mají silný kořenový systém, jsou odolné mrazu, nenáročné na půdní podmínky. Plodnost je brzká a vysoká.

Semenáč - bujně rostoucí podnož, vhodná především do velkých zahrad. Tvoří silný kořenový systém, odolné mrazu. Vhodná pro pěstování i v těžších půdách. Odolnější ke klejotoku.

Mahalebka - středně až bujně rostoucí podnož pro višně. Vhodná pro pěstování v lehkých písčitých až kamenitých půdách. Odolná vůči sušším podmínkám a chloróze. Středně časný nástup do rodivosti.